Study Support Timetable

There are a wide range of support sessions on offer during each school week. Please refer to the below timetable for more details

  • "The quality of teaching is good", and "sometimes its impact on students' achievement is outstanding". Ofsted 2015
  • "The overwhelming majority of students arrive at lessons eager to learn". Ofsted 2015
  • "Reading, writing and mathematical skills are taught well and are given prominence across the curriculum." Ofsted 2015
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
Before School
    Maths Support
Year 11
Mr. J. O'Halloran
8.00-8.30
Room 22
    First XI Football 
Years 12 & 13
Mr. R. Lawton
9.30-11.30
Home/Away
Basketball Training
Years 7-13 Squads
Mr. N. Harrison
12.30-1.10
Sports Hall
Badminton / Table Tennis
Years 7-11
Mr. R. Houghton & Mr. C. Parkes
12.30-1.10
Sports Hall
Basketball Training
Years 7-13 Squads
Mr. N. Harrison
12.30-1.10
Sports Hall
Badminton / Table Tennis
Years 7-11
Mr. R. Houghton & Mr. C. Parkes
12.30-1.10
Sports Hall
Basketball Training
Years 7-13 Squads
Mr. N. Harrison
12.30-1.10
Sports Hall
Year 11 Football 
Year 11 
Mr. R. Kingston
9.30-11.30
Home/Away
Lunchtime
Guitar Club
All YearsMs.
C. Smith
12.45-1.15
Room 35
Art Club 
All Years
Mrs. S. Davidson
12.30-1.10
Room 33
Art Club
All Years
Mrs. S. Davidson
12.30-1.10
Room 33
Karaoke Club
All Years
Ms. C. Smith
12.45-1.15
Room 35
Science Support
Year 11
Mrs. S. Burns
12.30-1.10
Room 17

Year 10 Football 
Year 10 
Mr. R. Houghton
9.30-11.30
Home/Away
Samba Band
All Years
Mr. McGrath
12.45-1.15
Room 36
Music Tech Club
All Years
Mr. C. Wakerley
12.45-1.15
Room 35
German Club
Year 9
Ms. J. Kirby
12.30-1.10
Room 3
  Computing Support
All Years
Mrs. R. Harrison
12:40-1.10 Wk1 only
Room 37
Year 9 Football 
Year 9 
Mr. R. Lawton
9.30-11.30
Home/Away
Science Support
Year 11
Mrs. S. Burns
12.30-1.10
Room 17
  Art Club
Years 7-11
Mr. M. Bradfield-Smith
12.55-1.35
Room 31
    Year 8 Football 
Year 8 
Mr. N. Harrison9.3
0-11.30
H ome/Away
Christian Union
All Years
Mr. C. Elliott
12:30-1:10
Room 6
  Science Support
Year 11
Mrs. S. Burns
12.30-1.10
Room 17
    Year 7 Football 
Year 7 
Mr. C. Parkes
9.30-11.30
Home/Away
Fitness Suite 
Years 10,11,12 & 13
Mr. L. Taylor
3.45-4.45
Sports Centre
Biology GCSE / A level Support
Years 10-13
Mrs. E. Maher
3.15-4.15
Room 12
Fitness Suite 
Years 10,11,12 & 13
Mr. L. Taylor
3.45-4.45
Sports Centre
  Fitness Suite 
Years 10,11,12 & 13
Mr. L. Taylor
3.45-4.45
Sports Centre
 
After school
Biology GCSE / A level Support
Years 10-13
Mrs. E. Maher
3.15-4.15
Room 12
Maths GCSE Revision 
Year 11
Mr. S. Mendy
3.15-4.15
Room 26
Geography GCSE Revision
Year 11
Mrs. K. Williams
3.15-4.15
Room 52
  Badminton
Years 8-11
Mrs.N. Dunne
3.15-4.30
Sports Hall
 
Poetry Club
All Years
Mr. C. Elliott
3.15-4.00
Room 6
Writing Workshop
Year 11
Mr. C. Elliott
3.15-4.00
Room 6
Philosophy Club
Years 12 & 13
Miss H. Kinloch
3.15-4.15
Room 44
  Football Training
Year 8 A Squad
Mr. N. Harrison
3.15-4.30
Field / AstroTurf 
 
Business BTEC R&D Skills
Years 12 & 13
Mr. L. Farragher
3.15-4.15
Room 46
Drama Club
Year 7-9
Mr. T. Mulligan
3:15-4.00
Drama Hall
Writing Workshop
Year 11
Mr. C. Elliott
3.15-4.00
Room 6
  Maths Study Support
Year 13
Mr. J. O'Halloran
3.15-4.00
Room 22
 
GCSE / BTEC / A level Computing
Years 10,11 & 13
Mrs. H. Niblock & Mr. M. O'Gorman
3.15-4.15
Room 47
Rugby Training
Year 8 Squad
Mr. R. Houghton
3.15-4.30
Field
Choir
All Years
Mrs. C. Smith
3.15-4.15
Room 36
  Art Club
All Years
Mrs. S. Davidson
3.15-4.15
Room 33
 
Basketball Training
Year 9 & 8 Squads
Mr. R. Lawton & Mr. N. Harrison
3.15-4.30
Sports Hall
D.T. GCSE Product Design
Year 11
Mr. S. Jones
3.15-4.15
T2
Basketball Training
Year 7 Squad
Mrs.N. Dunne
3.15-4.30
Sports Hall
  Business BTEC R&D Skills
Years 12 & 13 
Mr. L. Farragher
3.15-4.15
Room 46
 
Astronomy Club
Years 7-11
Mr. S. Martin
3.15-4.00
Room 16
Band Practice
All Years 
Mr. C. Wakerley
3.15-4.15
Room 36
Art Intervention KS4
Years 10 & 11
Mrs. S. Davidson
3.15-4.30
Room 33
  Rugby Training
Year 8 Squad
Mr. R. Kingston
3.15-4.30
Field
 
  Basketball Training
Years 10,11,12 & 13 Squads
Mr. N. Harrison
3.15-4.30
Field
History Revision
Year 13
Mr. P. Keenan
3.15-4.15
Room 50
     
  D. T. GCSE Electronics
Year 11
Mr. M. Flannery
3.15-4.15
T5/T6
STEM Club
Years 8, 9 & 10
Mr. S. Jones
3.15-4.15
T8
     
  Rugby
Years 9 & 10 Squads
Mr. C. Parkes
3.15-4.30
Field
       
  Maths GCSE Support
Year 11
Mrs. G. Hargreaves
3.15-4.00
Room 23